Proton Debriyaj Seti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler.

Debriyaj aksamı araçlarda kavrama sistemi dediğimiz şekilde çalışmaktadır. Proton araçlardaki debriyaj içersinde (Baskı-Balata-Bilya) olarak satılmaktadırlar.Aracınızdaki debriyajı en iyi şekilde kullanmak için mutlaka dur kalklarda ayağınızı devamlı debriyajda basılı tutmayınız.Devamlı debriyaja basılı tutarsak zamanla debriyaj içersindeki balatayı bitirebiliriz.Her araçtaki debriyajlar belli bir süre sonra aşınma sonucu haliyle bitebilmektedirler. Mutlaka aracınızın Debriyaj Seti bittiğni düşündüğünüzde bir ustaya göstermelisiniz.

Orjinal ve Muadil Ürünler

Debriyaj setlerinde (baskı-balata-bilya) içersinde set olarak satılmaktadır. Bu parçaların değişim zamanı geldiğinde dikakt edilmesi gereken konu orjinal ürün kullanmalı yoksa muadil (yan sanayi) parça mı kullanmalıyız? Bu konuda her iki seçenek de kullanılabilir,ama maliyeti yüksek orjinal ürünleri yerine kaliteli yan sanayi ürünler üreten bir çok marka mevcuttur,Bu parçaların ürünlerinide kullanabilirsiniz.

Kaliteli ve Üretim Aşaması

Kaliteli bir debriyaj seti için güvendiğniz kaliteli markaları tercih ediniz. Böyle ürünler hakkında çok daha uygun ve sorunsuz ürün tercihlerinde hiç bir sıkıntı yaşamazsınız. Aracınızda çıkan orjinal debriyaj seti genelde yüksek maliyetleri nedeni ile farklı muadil ürünler daha çok tercih edilebilmektedir. İsmini daha önce duymadığınız merdiven altı dediğimiz kalitesi tartışılır ürünler ise sizlerin yolculuklarda rahat sürüşünüzü engelelr ve tadınızı kaçırabilmektedir.

 

Debriyaj ve Şanzuman Aksamı

Şanzuman Debriyajın vitesi değiştirirken en büyük görevi üstlenmektedirler. Özellikle işlevi bakımından motor ile vites kutusu arasındaki bağda en önemli bir etkileşime sahiptir. Bu yüzden bu etkileşim ve bağ debriyajın zamanla aşınması ya da eskimesine bağlı olarak sorunlar sinyal verdiğinde, araçta bir takım sorunlarda başlamış olur. Bu sorunlar;

  • Araç ilk kalkış esnasında büyük bir titreme yaşar,
  • Çok fazla gürültü olur,
  • Motor devri yükselir fakat aracın hızında beklenilen bir artış gözlenmez. Araç olması gerektiğinde çok daha ağır çalışır,
  • Düşük vites seyir halinde iken, otomobil seri bir şekilde kalkamaz ve stop edebilir.
  • Yakıt tüketiminde araç iki kadar bir harcama yapar.