Araç bakımı için önemli olan unsur sorumluluk bilincidir. Çünkü otomobillerin bakım zamanları eğer sürekli geciktirilirse, otomobilde ciddi sorunlarla karşılaşılabilir. Bu yüzden araç bakımı yaptırılacağı zaman sürekli olarak aracınız en az 4 ayda bir kontrol etmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

Radyatör: Araç bakımından özellikle ilk önemli unsur radyatörler gelmektedir. Radyatör aracınızı soğutan, motor ısındığında bu ısı dengesini sağlayan bir yapıya sahiptir. Bu yüzden, radyatör temizliğinin iyi yapılması otomobilinizin motorunu çok daha uzun vade de kullanabilmenizi sağlayacaktır. Bu yüzden radyatörünüzün bakımı öncelik olarak yapacağınız şey olmalıdır.

Akü başları: listenin ikinci sırasındadır. Eğer akünüzü uzun zamandır temizlememiş ve bakımını yapmamışsanız bazı akım sorunlarını beraberinde getirecek ve aracınızın doğru bir şekilde çalışmasını engelleyecektir. Bu yüzden akü başlarını yağlayarak temizliğini yapabilirsiniz.

Lastikler: Eğer uzun bir süre lastik kullanmışsanız sıcak havadan ve diğer yol bozukluklarından dolayı lastiklerinizde bir tür yıpranma oluşacaktır. Bu her lastikten lastiğe ve üretilme kalitesine göre farklılık gösterse de lastiklerinizi mutlaka inceleyin ve geç kalınmadan lastiklerinizi değiştirin. Ayda en az 1 kere lastiklerinize hava basmayı da ihmal etmeyin.

Yağlama: Aracınızda hayati önemli olan yerlere yağlama işlemini yapabilir. Bu yağlamayı kendi aracınızda uygun yerleri tespit ederek yapabilirsiniz. Bunun için anahtar deliği, motor bölümündeki bazı önemli parçalar olabilir.

Silecekler: Antifriz özelliğine sahip cam yıkama suyunu tercih etmek, sileceklerin camları çok daha iyi bir şekilde yağmur sularını temizlemesine yardımcı olur.  Özellikle kış ayları için kontrolü yapılması gereken önemli bir husustur.

Motor Yağı: Bu önemli bir husustur ve aracın düz bir zemine park edilerek motor yağının kontrol edilmesi gerekmektedir. Ardından kontağı kapatarak en fazla 5 dakika bekledikten sonra kaputu açın. Yağ çubuğunu yerinden  temiz bir bez ile silin. Ardından tekrar yerine soktuktan sonra 5 dakika beklediğinizde motor yağının miktarını görmüş olursunuz.